مراحل رشد فرزند دلبند شما

هفته اول
حتی با وجود یک بارداری و زایمان راحت و بی دردسر، ممکن است هنوز هم احساس خستگی، درد، کوفتگی و ضعف داشته باشید

هفته دوم
در طول روز و شب، کودک شما وقت خود را صرف تغذیه کردن، دفع ادرار و مدفوع و چرت زدن می¬کند ! در حال حاضر، او برای کارهای بیشتر، انرژی ندارد. تغییرات ناگهانی در جهان اطرافش رخ داده است و بدن او سعی میکند خود را با این تغییرات هماهنگ کند. نوزاد قبلا در یک محیط آرام ، گرم خواب بود.همچنین می توانست در بیست و چهار ساعت خود را تغذیه کند و تمام نیازهایش به طور مداوم برطرف می شدند

هفته سوم
در هفته سوم،بهتر است کودک شما توسط یک دکتر نوزادان ویزیت شود.این ویزیت نوعی چک آپ محسوب می شود. دکتر نوزادان، قد و وزن او را اندازه گیری خواهد کرد‌؛ شما میتوانید آن را با وزن و طول هنگام تولد مقایسه کنید. همچنین، نقطه نرم، قلب و ریه او بررسی می شود.

هفته چهارم
هفته چهارم شباهت بسیاری به هفته سوم دارد. به احتمال زیاد، کوچولوی شما برنامه زمانی خود را تنظیم کرده است؛ زمانی که گرسنه است، نیاز به تغییر پوشک و یا خواب دارد، با گریه به شما اطلاع می دهد. در حالی که کودک به خواب رفته، ممکن است سر و صدای بلند خواب او را برهم بزند.

هفته پنجم
در هفته پنجم، کودک شما هنگام بازی و یا وقتی به روی او لبخند می زنید، ممکن است به شما لبخند بزند. نوزاد شما به احتمال زیاد سر خود را برای پاسخ دادن به صداهای مختلف می چرخاند و احتمالا وقتی او را بر روی شکم بخوابانید می تواند سر خود را برای مدت طولانی تری بالا نگه دارد. اگر کودک دلبندتان نمی تواند کارهای فوق را انجام دهد، به یاد داشته باشید که همه نوزادان مانند هم نیستند، هر کودک روند رشد ویژه ای دارد.

هفته ششم
در هفته ی ششم، کودک شما صداهایی به غیر از صدای گریه را تولید می کند. کودکان در ماه دو یا سه ماهگی غان و غون می کنند. توانایی روی شکم خوابیدن در این هفته تغییرات چشمگیری دارد، زیرا برای اولین بار، کودک شما ممکن است خودش را به کمک دست هایش به سمت بالا بکشد. در هفته ی ششم، روند رشد او بسیار قابل توجه خواهد بود، پس از دیدن رشد کوچولوی دلبندتان نهایت لذت را ببرید

هفته هفتم
در این هفته تغیرات شیرینی در رفتار کودکتان شکل میگیررید به شما پیشنهاد میکنیم با ما همرا باشید تا نحوه برخورد درست با این اتفاقات شیرین را به شما اموزش دهیم

هفته هشتم
کوچولوی زیبای شما دو ماهه شده است. مغز نوزاد در طول سه ماه اول حدود پنج سانتیمتر رشد میکند. در این مرحله، طبیعی است که کودکتان هوا را ببلعد و گاز پس دهد، اما اگر میزان گاز بیش از اندازه باشد باعث آزار شما و کودکتان خواهد شد. با مواردی که در ادامه بیان می شود، می توانید به کودکتان در این زمینه کمک کنید تا او هوای کمتری را ببلعد و گاز بیشتری را بیرون دهد.

هفته نهم
کودک شما از مرز دو ماهگی گذشته است. احتمالا در این هفته اولین خنده نوزادتان را خواهید شنید. اولین خنده او ممکن است بعد از صبح بخیر گفتن یا لبخند شما باشد. اگر کودک شما در این هفته نخندید، نامید نشوید؛ بسیاری از نوزادان در انتهای سه ماهگی برای اولین بار می خندن

هفته دهم
در هفته ی دهم، کودکتان اجتماعی تر می شود؛ می خندد و غان و غون می کند. اگر جغجغه را بالای سر او بگیرید، احتمالا سعی می کند آن را بگیرد و با تکان دادنش صدا تولید کند، نتیجه این کارها برای خودش خنده دار است. به خاطر داشته باشید که هر کودک روند رشد ویژه ای دارد، و نوزاد شما ممکن است برای انجام تمام این کارها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد. راه های جالب و ایمنی برای بازی کردن با نوزاد وجود دارد. شما می توانید از ابزارهایی مانند جغجغه، توپ و عروسکهای انگشتی استفاده کنید.

هفته یازدهم
در هفته ی یازدهم، کودک شما ممکن است قادر باشد تا سرش را برگرداند که به شما نگاه کند، آن هم زمانی که صدای شما را می شنود. همچنین ممکن است در موقعیت آزاد و نشسته، قادر باشد تا سرش را ثابت و در راستای بدنش نگه دارد. اگر چه تغذیه با شیر

هفته دوازدهم
کودکتان روز به روز شاداب تر و بازی گوش تر می شود! در هفته دوازدهم صدای خنده ی نوزاد بلند تر می شود. او حتی می تواند خود را روی پاهایش نگه دارد و بایستد (البته با کمک شما). مراقب باشید و نگذارید زیاد از شما دور شود چون هنوز به کمک شما احتیاج دارد.

هفته سیزدهم
کودکتان روز به روز تنومند تر می شود و به نظر می رسد که می تواند تعادلش را حفظ کند و با صدای بلند بخندد. درهفته ی سیزدهم با او در مورد اسباب بازی های مورد علاقه اش صحبت کنید و آنها را در معرض دیدش قرار دهید تا به آنها ضربه بزند.

هفته چهاردهم
باور می کنید که کوچولوی شما وارد چهارماهگی شده است؟ او با گفتن اره و آه صداهای کوتاه می سازد. کودکتان حالا حتی قادر به کشیدن اشیاء کنارش نیز هست. او متوجه حضورتان در اتاق می شود، و موقع بیرون رفتن از اتاق گریه می کند. لبخند ش هم دراین زمان زیباتر می گردد

هفته پانزدهم
حالا دیگر تجربه های زیادی کسب کرده اید، مثل پوشک عوض کردن، حمام دادن و غذا دادن به نوزاد. شما حتی می دانید که هر کدام از صداهای نوزاد چه معنایی دارد.

هفته شانزدهم
کاری که همه ی پزشکان به محض ویزیت کودک در این سن انجام می دهند، چک کردن وزن و قد کودک است. آنها میزان رشد کودک را ثبت می کنند، تا میزان رشد طبیعی او را چک کنند. چرا که منحنی رشد کودک از سایز فعلی آن مهم تر است. نقص کودک موقعی مشخص می شود که روند رشد کودک کم تر از حد انتظار باشد.

هفته هفدهم
دراین مقطع سنی، کودکتان ارتباط بیشتری با جهان اطرافش برقرار می کند. ارتباط با اشیائ اطراف، رفتار رایجی بین کودکان دراین سن است. تمایل کودک برای ارتباط با چهره های شناخته شده نسبت به چهره های غریبه بیشتراست.

هفته هجدهم
کودک به این توانایی رسیده است که بتواند بدون کمک دیگران بنشیند. البته اگر در این سن نتوانست بنشیند نگران نباشید، به زودی این توانایی را خواهد آورد. بالشی در کنار کودک قرار دهید تا به ان تکیه دهد و ماهیچه هایش را برای استقامت موقع نشستن تقویت کن

هفته نوزدهم
کودک بزرگتر شده و کمتر می خوابد. کودک در این سن تمایل کمتری نسبت به خواب در ساعات روزانه دارد 11 تا 14 ساعت خواب روزانه برای کودک در این سن کافی است.

هفته بیستم
کودکان تا قبل از یک سالگی توانایی یاد گیری چیزهای زیادی دارند و بهترین زمان یادگیری برای آنها موقع بازی است. در بازی های کوکانه، شما می توانید با حذف بعضی رفتارها و تأکید روی بعضی رفتارهای دیگر، جهان اطراف را به کودکتان معـرفی کنید. موقعیت های زیادی پیشروی شماست که می توانید از انها برای اموزش کودک استفاده کنی.